Odzyskiwanie danych Warszawa, ul. Opaczewska 43
CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH
Warszawa Ul. Opaczewska 43/8
tel: 609 123 321

Jak sama nazwa wskazuje Hard Disk Drive, to nośnik Danych , który wykorzystuje w swej konstrukcji talerze magnetyczne.

Talerze są cienkimi, okrągłymi dyskami wykonanymi ze szkła lub aluminium i są umieszczone wewnątrz pyłoszczelnej obudowy dysku twardego. W zależności od pojemności i wieku dysk twardy może zawierać od 1 do 10 lub nawet większej ilości talerzy. Obie powierzchnie każdego talerza pokryte są niezwykle cienkim podłożem magnetycznym, który przechowuje dane binarne użytkownika (1 i 0). Kiedy te 1 i 0 są ułożone w określonej kolejności, urządzenie może odczytać rozpoznawalne dane, takie jak zdjęcia, dokumenty, arkusze kalkulacyjne i inne.

Jak działają talerze?

Dane binarne muszą być zapisane na magnetycznej powierzchni talerza i tam są przechowywane. Aby uzyskać do nich dostęp, należy odwrócić proces zapisu i odczytać informacje z namagnesowanych talerzy dysku. Odczyt i zapis jest realizowany przez głowice zapisująco - odczytujące. Głowice to niewielkie sensory, które unoszą się zaledwie na kilka nanometrów nad powierzchnią talerzy na wytwarzanej przez nie poduszce powietrznej. Poduszka ta może zostać wytworzona dzięki szybkiemu ruchowi obrotowemu platerów (rzędu kilku tysięcy obrotów na minutę).
Podczas normalnego działania przepływ powietrza wewnątrz obudowy dysku twardego jest płynny i spójny, co powoduje stały ruch głowic odczytu / zapisu nad powierzchnią talerza. Chociaż dyski twarde nie są technicznie hermetycznie zamkniętymi urządzeniami (z wyjątkiem niektórych najnowszych dysków twardych o bardzo dużej gęstości zapisu), środowisko wewnętrzne musi pozostać wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń, aby zapewnić, swobodnie unoszenie się głowic nad talerzami.

Jak uszkadzają się talerze?

W niektórych przypadkach, kiedy głowice do zapisu /odczytu ulegną uszkodzeniu mogą dotknąć delikatnej powierzchni talerza podczas pracy. Ze względu na to, że głowice są tak blisko talerzy, nawet niewielka plamka kurzu, brudu lub odcisku palca może mieć wpływ na działanie napędu (dlatego tak ważne jest, aby nie otwierać dysków twardych poza środowiskiem cleanroom).
Głowice dysku mogą ulec awarii z różnych powodów: awarii silnika napędu, gwałtownej utraty zasilania czy upadku.
W wyniku takiego zderzenia głowicy z talerzem, prawdziwym problemem może być uszkodzenie podłoża magnetycznego. Powstają wtedy rysy, a wraz z nimi mikroskopijne zanieczyszczenia w całej obudowie dysku, które mogą się osadzić na powierzchni talerza. W poważnych przypadkach występuje punktacja obrotowa, pozostawiając ślady nacięć w podłożu magnetycznym. Z tego obszaru już Danych nie można odczytać.
Chociaż uszkodzenia mogą być mikroskopijne, szczątki osądzające się na obracającym się talerzu, nieustannie uderzają w głowice i potrafią w krótkim czasie ostatecznie zniszczy
 powodując, że napęd przestanie działać, a dane są niedostępne. Nawet jeśli głowice zostaną wymienione, uszkodzenie talerzy spowoduje, że nowe głowice zastępcze ulegną zniszczeniu.Jak odzyskać dane z uszkodzonych talerzy?

Czasami, jeśli uszkodzenie talerzy jest zbyt poważne, dane na nich przechowywane mogą ulec całkowitemu zniszczeniu. Jeżeli powierzchnia magnetyczna zostanie mocno zdrapana, nie ma z czego odzyskiwać danych.

Każde uruchamianie uszkodzonego, w ten sposób dysku, powoduje to, że płaszczyzna magnetyczna talerzy, (czyli materiał, który przechowuje dane), jest coraz bardziej uszkadzana przez zniszczone głowice. Opiłki dysku wpadają w malutką przestrzeń między głowicami a dyskiem oraz w pozostałe elementy ruchome i lawinowo powodują dalsze uszkodzenia.

W sytuacjach, w których podłoże magnetyczne jest w dużej mierze nienaruszone, wykorzystuje się zaawansowany sprzęt zaprojektowany do przywracania Danych. Talerze muszą być wypolerowane, a resztki drobnych odłamków głowic usunięte.. Wówczas część informacji z talerza uda się odzyskać.

Przeczytaj również co to są głowice dysku i jak działają?  oraz najważniejsze informacje na temat odzyskiwanie danych.

REKLAMA

Odzyskiwanie danych Warszawa, ul. Opaczewska 43
CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH
tel: 609 123 321

Gościmy

We have 60 guests and no members online

Go to top