Odzyskiwanie danych Warszawa, ul. Opaczewska 43
CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH
Warszawa Ul. Opaczewska 43/8
tel: 609 123 321

Głowice odczytujące / zapisujące to małe sensory (o wielkości od 0,1 do 0,3 mm), które odpowiadają za

odczyt oraz zapis danych na talerzach dysku twardego. Większość nowoczesnych napędów posiada wiele głowic sprzężonych razem, tworząc element nazywany zespołem głowic. Liczba głowic zależy m.in. od pojemności dysku (liczby talerzy). Dyski o wyższej pojemności mają więcej głowic.

Sama głowica wygląda jak maleńka cewka z miedzi. Podczas odczytu danych pole magnetyczne talerza indukuje prąd elektryczny w cewce głowicy. Prąd ten jest interpretowany przez kontroler HDD jako kod binarny 1 lub 0. Podczas zapisu Danych z kolei, kontroler HDD przesyła prąd do cewki odczytu / zapisu, która indukuje pole magnetyczne, magnesując talerze dysku twardego i skutecznie "zapisując" dane.

Jak działa mechanika głowic czytająco-zapisujących?

Głowica jest tak zaprojektowana aerodynamicznie , żeby zachowywała się jak bardzo małe skrzydło. Kiedy dysk pracuje, jego talerze obracają się z prędkością kilu tysięcy obrotów na minutę, generując znaczny przepływ powietrza wewnątrz obudowy dysku. Kiedy ten strumień powietrza przepływa wokół głowic, te unoszą się podobnie jak startujący samolot. Gdy osiąga wystarczający przepływ powietrza nad skrzydłami unosi się. Podczas normalnej pracy głowica odczytu / zapisu unosi się zaledwie 3-5 nanometrów nad powierzchnią talerzy.

W momencie gdy dysk twardy otrzymuje polecenie odczytu lub zapisu, głowice szukają obszaru (obszarów) talerza, do którego dane mają być odczytywane lub zapisywane. W starszych napędach pozycjonowanie głowic było kontrolowane przez serwomotor poruszający zespół odczytująco / zapisujący po powierzchni talerza. Jednak serwosilniki z czasem były stopniowo wycofywane ze względu na wolny transfer.

Zostały one zastąpione, jako element pozycjonowania głowicy w dyskach twardych, przez urządzenie o znacznie wyższej wydajności, powszechnie zwanym silnikiem z ruchomą cewką. W tej konstrukcji cewka z drutu miedzianego jest przymocowana do końca ramion zespołu głowic. Miedziana cewka jest umieszczona pomiędzy dwoma potężnymi magnesami. Kiedy prąd jest załączany, generowane jest pole magnetyczne, a zespół głowic jest przesuwany do prawidłowej pozycji na talerzu.

Jak najczęściej uszkadzają się głowice?



Ze względu na delikatność skomplikowaną budowę, łatwo się domyślić, że głowice są częstą przyczyną awarii dysków twardych. Biorąc pod uwagę dodatkowo to, że pracują one zaledwie kilka nanometrów nad powierzchnią talerzy, są wrażliwe na czynniki zewnętrzne.

Głowice mogą się uszkodzić na wiele różnych sposobów. Na przykład, jeśli napęd niespodziewanie traci zasilanie z powodu przepięcia elektrycznego, przerwy w zasilaniu lub twardego wyłączenia. Poduszka powietrzna nad powierzchnią talerzy zostaje zniwelowana zanim głowice będą miały szansę na prawidłowe zaparkowanie. W tym przypadku głowice mogą dotykać delikatnej powierzchni talerza, gdy ten wciąż się obraca, powodując uszkodzenie podłoża magnetycznego na powierzchni talerzy, w których przechowywane są dane, lub uszkodzenie samych głowic.

Innym powodem awarii głowic, może być również przesuwanie, pukanie w laptopa czy jego upadek. To samo tyczy się zewnętrznych dysków twardych. Czasem też dysk może się zepsuć sam z siebie np. w wyniku zmęczenia mechanicznego lub zużycia podzespołów. W przypadku awarii głowic - HDD często wydaje dźwięki kliknięcia, które pochodzą z zespołu sterowania głowic , który ślepo porusza się z jednego poziomu talerza na drugi. Więcej informacji na temat odzyskiwania danych znajdziesz tu.




REKLAMA

Odzyskiwanie danych Warszawa, ul. Opaczewska 43
CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH
tel: 609 123 321

Gościmy

We have 322 guests and no members online

Go to top