Odzyskiwanie danych Warszawa, ul. Opaczewska 43
CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH
Warszawa Ul. Opaczewska 43/8
tel: 609 123 321

Odzyskiwanie danych to słowa, które cisną się na usta niemal każdemu użytkownikowi komputera czy laptopa.

Każdy z nas posiada jakieś mniej lub bardziej ważne dane na dysku, pendrvie czy karcie pamięci, ale prawie nikt nie myśli jak zabezpieczyć te informacje przed utratą w przypadku uszkodzenia dysku czy przypadkowego skasowania.

Specjalnie dla Państwa przejrzeliśmy dziesiątki stron internetowych, porównaliśmy programy do odzyskiwania danych oraz rozmawialiśmy ze specjalistami z Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy aby przybliżyć możliwości i porównać właściwości wybranych programów. Zapraszamy więc do lektury.

Przyczyny utraty danych

Jak wynika z rozmów przeprowadzonych podczas przyjmowania uszkodzonych nośników do odzyskiwania danych wiele osób zadaje pytanie o przyczyny utraty danych czy awarii nośnika. Jest to naturalna ciekawość wynikająca poniekąd z tego, że usługi tego typu nie należą do tanich, a ich ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Odzyskiwania Danych wynika, że uszkodzenia mechaniczne są na tą chwilę najczęstszą przyczyną utraty danych. Uszkodzenia mechaniczne wynikają głównie ze sposobu użytkowania laptopów i komputerów. Te pierwsze są najczęściej uderzane podczas pracy w wyniku czego dyski twarde ulegają uszkodzeniu.

Kolejną przyczyną utraty danych to celowe lub nie działanie użytkowników, w wyniku czego dochodzi do skasowania danych. Najczęściej dochodzi do tego podczas instalacji systemu operacyjnego czy przywrócenia kopii systemu z partycji recovery. O ile można wybaczyć błędy powodujące utratę danych zwykłemu użytkownikowi to już sytuacje w których laptop zostaje oddanych do naprawy do serwisu komputerowego gdzie dysk jest formatowany a dane tracone już nie tak łatwo. Wiele osób pracujących szczególnie w autoryzowanych serwisach laptopów oraz małych serwisach komputerowych nie przywiązuje wagi do zawartości dysków twardych klientów, narażając ich nie raz na duże straty.

Wirus szyfrujący dane

Jeszcze inną często spotykaną przyczyną utraty danych są wirusy komputerowe. Jeszcze kilka lat wstecz wirusy komputerowe przeważnie wykorzystywały nasz komputer do infekowania innych, kradły naszą moc obliczeniową czy wyłudzały informacje. Dzisiejsze wirusy potrafią zaszyfrować wszystkie dane użytkownika co powoduje ogromne straty. Z tego względu tak ważna w dzisiejszych czasach jest kopia bezpieczeństwa naszych danych.

Do innych przyczyn utraty danych, które nie występują już tak często możemy zaliczyć między innymi: zalania cieczą laptopa, uszkodzenia elektroniczne czy awarie firmware-u dysku.

Odzyskiwanie danych

odzyskiwanie danychNa czym polega proces odzyskiwania Danych?

Inżynier zajmujący się odzyskiwaniem Danych nie jest de facto informatykiem. Specjalizuje się w przywróceniu Danych, kiedy dojdzie do awarii u Klienta. Kiedy klient zgłosi się z prośbą o odzyskanie utraconych Danych, procedura rozpoczyna się od dokonania wstępnej analizy, która pokaże jakie są możliwości odzyskania plików. Po takiej analizie Specjalista jest w stanie określić prawdopodobieństwo odzyskania Danych, procent odzyskania oraz koszty. Nietuzinkowe znaczenie ma tutaj przyczyna usterki nośnika, czy utraty Danych. Taka analiza w większości przypadków pozwoli na wygenerowanie przybliżonej listy plików, które będzie można pozyskać spowrotem z uszkodzonego nośnika.

W przypadku akceptacji przez Klienta zakresu usługi i kosztów operacji Inżynier przystępuje do działania - procesu odzyskiwania danych. Proces odzysku i pierwsze kroki w dużym stopniu, zależą od powodu z jakiego dane zostały utracone oraz typu nośnika. Jeżeli problemem jest uszkodzenie fizyczne, które można wyeliminować poprzez naprawę lub wymianę uszkodzonej części, to czasami wystarcza, żeby taki nośnik uruchomić. Przeważnie w laboratorium RECOVERY, każdy specjalista ma magazyn części zamiennych w postaci kontrolerów, elektroniki czy głowic, które jest w stanie wymienić od razu. Często specjaliści są wyposażeni w niezbędne elementy pochodzące bezpośrednio od producentów, co daje większe szanse na uzdrowienie uszkodzonego nośnika. Warunkiem takiego zaplecza są odpowiednie umowy dwustronne. Po uruchomieniu takiego nośnika wszystkie możliwe do zgrania pliki są kopiowane na serwery, gdzie klient może zweryfikować dane, które zostały przywrócone. Po weryfikacji akceptacji wyników pracy inżynierów laboratorium przez zleceniodawcę. Dane są ostatecznie zgrywane na nośnik Klienta i proces przywracania można uznać za zakończony. Użytkownik odbiera nośnik lub dane zostają udostępnione na serwerach firmy. W przypadku niektórych zleceń, nawet po ich zakończeniu pliki Klientów przechowuje się awaryjnie jeszcze przez parę dni na serwerze laboratorium na specjalne życzenie zleceniodawcy. Potem zostają bezpowrotnie usunięte.

Odzyskiwanie danych z dysku

Jako, że dyski twarde są nadal najpopularniejszymi nośnikami, na których przetrzymujemy nasze dane opis możliwości odzyskania danych zaczniemy właśnie od tej grupy nośników. Na początku należy zdecydowanie podkreślić, że dyski twarde są bardzo delikatnymi urządzeniami przez co łatwo można je uszkodzić jak również w łatwy sposób można bezpowrotnie utracić dane jeśli do procesu odzyskiwania podejdzie się w nieodpowiedni sposób lub bez doświadczenia. Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego rozpoczyna się od analizy uszkodzeń. Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze skasowanymi danymi czy też z uszkodzonym dyskiem, głównym punktem w całym procesie będzie wykonanie kopii posektorowej dysku, potrzebnej do dalszej analizy. Jeśli dysk był sprawny a utracone dane zostały w wyniku skasowania możemy do ich odzyskania użyć programu z poniższej listy.

Jeśli dysk jest uszkodzony, odzyskiwanie danych nie jest już takie proste i wymaga wiele doświadczenia. Przede wszystkim należy dokładnie ustalić jakiego rodzaju uszkodzenie jest powodem problemów z dostępem do danych. W zależności od tego czy uszkodzona jest elektronika dysku, jego oprogramowanie, głowice czy silnik lub talerze podejmuje się odpowiednie procedury zmierzające do uruchomienia dysku. Po odbudowie dysku należy wykonać kopie posektorową, po czym przystąpić do analizy struktury, która uzależniona jest od rodzaju formatowania oraz użytego systemu operacyjnego. Inne czynności podejmuje się dla systemu Windows, inne dla Mac OS czy Linuksa.

Odzyskiwanie danych z dysku przenośnego

Odzyskiwanie danych z dysków przenośnych niewiele różni się od tego co mogliśmy przeczytać w sekcji wyżej. Wyzwanie w całym procesie jest ominięcie interfejsu USB i wpięcie się bezpośrednio w sygnały SATA. Inny problem to dekodowanie szyfrowanych danych ponieważ większość dysków USB to robi niezauważalnie dla użytkownika. Profesjonalne laboratoria radzą sobie jednak z tymi problemami.

Ze względu na specyficzne przeznaczenie dyski zewnętrzne często ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Szczególnie niebezpieczne są upadek podczas pracy lub uderzenie. Wiele osób zaraz po odłączeniu dysku od portu USB podnosi go czy wrzuca do torby zanim talerze zdążą wyhamować co powoduje wiele problemów szczególnie w dyskach Samsunga, WD, Toshiby, Seagate, ADATA czy Lacie

Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Z każdym rokiem coraz bardziej przekonujemy się do dysków SSD i coraz częściej skłaniamy się do ich zakupu. Czemu? Ponieważ są szybkie, odporne za czynniki zewnętrzne i lekkie a ich ceny stale spadają. Pewne modele zajmują też sporo mniej miejsca. Z doświadczeń firm zajmujących się odzyskiwaniem danych z dysków SSD wynika jednak, że nie są takie idealne, jak mówią o nich producenci. Czy są zatem bezpieczne i długowieczne? Niestety nie i to jest powodem zmartwień wielu użytkowników.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym rozwiązaniom. Dane na dyskach SSD nie są przechowywane w postaci zapisu magnetycznego jak na dyskach HDD, lecz jako stan bramek logicznych , które znajdują się we wlutowanym układzie scalonym  (jest to pamięć typu NAND flash). Dysk taki zbudowany jest z kontrolera znajdującego się na płycie głównej odpowiedzialnego za działanie całego układu, kilku chipów pamięci (w zależności od pojemności nośnika). Te pamięci są tak skonstruowane, że utrzymują dane po wyłączeniu zasilania. Czyli zatem pamięć flash jest pamięcią trwałą. Efekt ten uzyskany jest dzięki temu, że w procesie zapisu danych, każda komórka pamięci uzyskuje określony ładunek elektryczny, będący nośnikiem bitu pamięci. Niestety – i jest to największa wada pamięci flash – każda z takich komórek ma ograniczoną liczbę cykli zapisu danych, które można na niej wykonać w ciągu całego cyklu życia urządzenia.

Gdy ilość uszkodzonych komórek jest zbyt duża dyski przestają się zgłaszać lub blokują się w trybie serwisowym zgłaszając się jak ADATA SP900ns38 bez dostępu do danych czy jak dyski GOODRAM lub SILICON POWER oraz KINGSTON jako SATAFIRM S11 niby z pojemnością ale bez dostępu do danych. Inni producenci jak Sandisk, WD, Samsung, również mają problemy podobnego typu.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD zależne jest od rodzaju użytego kontrolera, oraz wersji firmware-u. Coraz więcej jest możliwości odzyskiwania danych ale ze względu na stały rozwój technologii nie wszystkie dyski daje się odzyskać. Pełną aktualną listę dysków SSD z których istnieje możliwośc odzyskania danych można znaleźć na stronie https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/odzyskiwanie-danych-z-dyskow-ssd-naprawa-dyskow-ssd/

Odzyskiwanie danych z pendrive i kart pamięci

 

Programy do odzyskiwania danych

Programy do odzyskiwania danych możemy podzielić na dwie grupy:

  • Profesjonalne, na które przeciętnej osoby nigdy nie będzie stać, a nawet jeśli ktoś miałby ochotę wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych to musiałby wygospodarować drugie tyle na szkolenia, bez których niewiele wskóra.
  • Ogólnie dostępne darmowe i płatne programy, za pomocą których możemy odzyskać dane ze sprawnych dysków, utracone np. w wyniku ich skasowania.

W tym artykule zajmiemy się porównaniem możliwości programów z tej drugiej grupy, a jeśli uda nam się zebrać wystarczająco dużo informacji opiszemy też rozwiązania profesjonalne. Zanim jednak przystąpią Państwo do samodzielnego działania nalegamy na przemyślenie działań ponieważ proste usługi odzyskiwania danych np w firmie Megaserwis z Warszawy kosztują kilkaset złotych a błędna ocena sytuacji może doprowadzić do dodatkowych kosztów lub bezpowrotnej utraty danych.

Przyczyn utraty plików może być bardzo dużo. Od przypadkowego skasowania plików, błędu systemu, szkodliwego działania wirusa komputerowego do awarii elektronicznej lub mechanicznej nośnika.

Wiele osób zastanawia się co zrobić aby przywrócić skasowane zdjęcia, czy usunięty dokument. Najlepiej powierzyć to profesjonalistom, ale jeśli budżet na to nie pozwala lub dane nie są zbyt cenne można skorzystać z darmowego programu do odzyskiwania danych. Są one alternatywą dla płatnych rozwiązań, czy profesjonalnych programów ale w przypadku prostych problemów potrafią pomóc. Jak to z oprogramowaniem bywa jedne programy są lepsze inne gorsze, jedne lepiej odzyskują zdjęcia, inne filmy czy dokumenty. W naszym zestawieniu postaramy się przybliżyć kilka najpopularniejszych rozwiązań znalezionych w internecie. Po konsultacjach z centrum

Oto najlepsze programy do odzyskiwania danych za darmo:

Zasady bezpieczeństwa

  1. - Przed rozpoczęciem jakichkolwiek operacji na nośniku warto zrobić kopię posektorową dysku
  2. - Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich sił i umiejętności lepiej powierzyć przywracanie Danych profesjonalnej firmie.
  3. - Nie instalujmy oprogramowania do przywracania Danych na nośniku, z którego chcemy te dane przywracać
  4. - Programy do przywracania Danych przeznaczone są do nośników sprawnych. Użycie ich do dysku, który jest uszkodzony może pogłębić w znacznym stopniu usterkę.
  5. - Nie wskazujemy miejsca do wykopiowania odzyskanych danych na nośnik, z którego są one odzyskiwane. Często może to spowodować nadpisanie odzyskiwanych Danych. Czyli obcięcie gałęzi na której siedzimy.

  1.Recuva  pobierz program

 

recuva

Recuva jest bardzo popularnym programem do odzyskiwania danych, jednocześnie jest to dość skuteczne narzędzie do odzyskiwania skasowanych plików, szczególnie jeśli wydarzyło się to dość niedawno. Program ma swoje wady ale też ogromną zaletę - jest darmowy. Producentem programu jest firma Piriform, ta sama co wypuściła popularnego CCleaner-a i tak jak ono, jest bardzo prosty w obsłudze. Program jest intuicyjny w obsłudze i dość dobrze radzi sobie przy odzyskiwaniu zdjęć zarówno z dysków jak i kart pamięci. Niewątpliwą zaleta jest polska wersja językowa co znacznie ułatwia pracę.

2. TestDisk & PhotoRec pobierz program

TestDisk

Jest to darmowy program do odzyskiwania danych, rozwijany od wielu lat, o naprawdę dużych możliwościach, który większość osób odstrasza słabym interfejsem oraz archaicznym wyglądem. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników to jednak żaden problem a zalety programu naprawdę szybko wychodzą na pierwszy plan. Innym minusem może być brak obsługi w języku polskim, ale jeśli ktoś chce odzyskać pliki, to naprawdę warto pomęczyć się chwilę i poznać ten program. Tak naprawdę jest to pakiet dwóch programów odzyskiwania danych

TestDisk jest przeznaczony przede wszystkim do przywracania usuniętych partycji i sektorów rozruchowych (FAT32 i NTFS), co często okazuje się bardzo przydatne przy uszkodzeniu MBR. Bardzo przydatną funkcją programu TestDisk jest  możliwość lokalizacji kopii super bloku EXT2/3/4 tzw. Backup SuperBlock, oraz odzyskanie usuniętych elementów z systemów FAT, exFAT, NTFS oraz EXT2, oraz ich wykopiowanie.  PhotoRec jest podobnie jak Recuva programem, który umożliwia odzyskiwanie usuniętych danych takich jak: dokumentów, zdjęcia, które zostały skasowane lub usunięte w wyniku formatowania. Więcej przydatnych programów znajdziesz na http://www.benchmark.pl/aktualnosci/odzyskiwanie-danych-7-najlepiej-strzezonych-tajemnic-laboratoriow.html oraz https://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwanie-danych,Programy,Windows,224.html

Kopia bezpieczeństwa

Podobno ludzie dzielą się na tych co robią kopie oraz na tych co będą ją robić. Kopia zapasowa jest bowiem na tą chwilą jedynym pewnym zabezpieczeniem na wypadek utraty danych. Choć laboratoria takie jak Centrum Odzyskiwania Danych czy All Data Recovery potrafią naprawdę dużo to nie są jednak w tanie zrobić cudu. Jeśli talerze dysku ulegną fizycznemu zniszczeniu dane mogą w ogóle nie być możliwe do odzyskania. Z różnych powodów wykonywanie systematycznych kopii zapasowych powinno wejść wszystkim użytkownikom komputerów w nawyk.

Źródła

https://www.rp.pl/Biznes/180829955-Odzyskiwanie-danych--za-darmo-czy-profesjonalnie.html

https://www.alldatarecovery.pl/odzyskiwanie-danych-z-dysku-twardego/

http://di.com.pl/odzyskiwanie-danych-z-uszkodzonego-dysku-mozliwosci-wspolczesnej-technologii-60653

 

 

 

  

REKLAMA

Odzyskiwanie danych Warszawa, ul. Opaczewska 43
CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH
tel: 609 123 321

Gościmy

We have 216 guests and no members online

Go to top